کولینگ تاور چیست و چگونه کار میکند

یکی از متداولترین دستگاه ها در سیستم های برودتی کولینگ تاور است . به خاطر اهمیت بسیار زیاد آن تصمیم گرفتیم مقاله ای با عنوان ( کولینگ تاور چیست و چگونه کار میکند ) بنویسیم . در این نوشته تعریف کاملی از کولینگ تاور موجود در چیلر صنعتی ارائه شده و انواع آن به طور کامل توضیح داده و بررسی میشود . نقش آن در کارخانجات بیان میشود و نحوه کار کرد آن نیز گفته خواهد شد . سعی ما بر این است که در پایان مقاله به تمام سوالات شما در مورد کولینگ تاور پاسخ داده شود . پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید .
کارخانجات باید به صورت مداوم کار کرده و احتیاجات حیاتی بشر را تهیه کنند ‌. ماشین آلات در تمام طول شبانه روز روشن بوده و با قدرت و سرعت زیادی محصولات مختلف را تولید میکنند . سیستمهای تهویه مطبوع هم باید مداوما کار کنند که بتوانند سرمای لازم را فراهم کنند . ولی مسئله ای در این میان وجود دارد . کار مداوم و ۲۴ ساعته باعث داغ شدن بیش از حد وسایل شده و اگر چاره ای برای خنک کردن آن پیدا نشود دستگاه ها دچار خرابی و مشکل میشوند .

 اینجاست که پای چیلر صنعتی و کولینگ تاور به صنعت باز میشود . کولینگ تاور ها با قدرت بی نظیر خود به طور گسترده در صنایع برودتی مورد استفاده قرار میگیرند . استفاده از کولینگ تاور باعث میشود کارخانه ها و مجموعه های مسکونی و اداری بتوانند به صورت دائم و بی وقفه به کار خود ادامه دهند . ولی تعریف کولینگ تاور دقیقا چیست ؟ چند نوع دارد و کارکرد آن در چیلر صنعتی دقیقا به چه شکلی است ؟ در ادامه مقاله به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد .

کولینگ تاور چیست :


کولینگ تاور( برج خنک کننده )  در واقع دستگاه خنک کننده آب است که با مکانیزمی خاص حرارت را از آب دفع میکند . این فرآیند به کمک تبخیر بخش کمی از آب انجام میگیرد . به این صورت که میان آب و جریان هوا تماس  برقرار شده و مقداری از آب بخار میشود . ترکیب آب گرم و هوای خنک ، گرما را آزاد کرده و باعث خنک شدن آب میشود ‌.

مهمترین اجزای تشکیل دهنده کولینگ تاور :

1 – فن : برای جابجایی هوا درون برج خنک کننده مورد استفاده قرار میگیرد . فن ها به دو نوع محوری یا سانتریفیوژ تقسیم میشوند .
2 – نازل آب پاش : جریان آب داغ را بر روی پکینگ ها توزیع میکنند . در واقع توزیع آب را به صورت کاملا یکنواخت انجام میدهند . نازل ها آب را به قطرات زیاد تبدیل کرده و سطح تماس میان آب و هوا را افزایش میدهند .
3 – پکینگ : مهمترین کارکرد پکینگ افزایش سطح تماس بین آب و هوا است . فرآیند آن به این شکل است که ابتدا نازل ها آب را میپاشند ، سپس آب در سطح پکینگ به طور کامل پخش میشود . در این صورت سطح تماس با هوا بیشتر شده و تبخیر راحت تر انجام میگیرد .
4 – حوضچه : تقریبا در تمامی مدلهای کولینگ تاور موجود است و مسئول جمع آوری آب خنک شده ای است که در پایین برج جمع میشود .
5 – پورتهای آب : که شامل پورتهای متعدد به شرح ذیل است :
جبرانی : متصل به شناوری است که اساس کارش دقیقا مشابه شناور کولر است . وظیفه این پورت و شناور آن است که سطح آب داخل تشتک برج خنک کننده را در سطح بهینه ای حفظ کنند .
سر ریز : این پورت در صورت خرابی شناور عمل کرده و آب اضافی را از تشتک سرریز میکند .
آب تخلیه : آب با هوا ارتباط مستقیمی پیدا میکنند و این باعث کثیفی آب میشود . آب آلوده از طریق این پورت تخلیه شده و آب تمیز جایگزین میشود .
ورودی و خروجی : محل ورود و خروج آب از برج خنک کننده میباشند .

انواع کولینگ تاور  :

۱ – مدار باز : در این نوع از کولینگ تاور جریان در تماس مستقیم با هوا قرار میگیرد . جریان آب از طریق نازل ها روی پکینگ پاشیده میشود . با توجه به اینکه لایه های تماس بسیار نازک است در نتیجه سطح تماس بسیار بزرگی به وجود می آید . در این حالت تبخیر آسانتر صورت میگیرد . آب سرد انباشته شده از پایین برج خارج شده و هوای اشباع شده از بالای برج تخلیه میشود .
۲ – مدار بسته : در این نوع از کولینگ تاور ، عملا تماس مستقیمی بین آب و هوا وجود ندارد . در این حالت یک مبدل حرارتی درون برج تعبیه میشود . جریان آب هم از درون مبدل عبور کرده و هم از طریق نازل ها بر روی مبدل قرار میگیرند . تبخیر از سطح داغ لوله ها انجام شده و جریان هوای عبوری از مبدل هم به تبخیر بهتر کمک میکند . میزان هدر رفت آب در این روش بسیار کم بوده و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب دارد . به همین دلیل از کولینگ تاور مدار بسته استفاده بسیار زیادی میشود .
نتیجه گیری :
در این نوشته تعریف کامل کولینگ تاور بیان شد . انواع مختلف کولینگ تاور موجود در چیلر صنعتی با جزئیات مربوط به هر کدام دسته بندی و بررسی شد . همچنین قسمتهای مختلف آن هم موشکافی شده و توضیحات کامل گفته شد .  کولینگ تاور دستگاهی بسیار مهم در سیستم های برودتی و انواع چیلر صنعتی است که برای خنک سازی مجتمع های اداری و مسکونی ، کارخانجات ، بیمارستان ها و ‌… به کار میرود . یکی از متداولترین استفاده ها هم در سیستم تهویه مطبوع ساختمان است .

کولینگ تاور در اندازه های مختلف و با قیمت ها و تکنولوژی های متفاوت تولید و عرضه میشوند . با توجه به قیمت نسبتا بالای بعضی از انواع آن ، باید خریدی با آگاهی و دانش کافی انجام شود . کارشناسان ما آماده پاسخگویی و مشاوره در این زمینه هستند تا با توجه به بودجه شما بهترین گزینه را معرفی کنند . برای در اختیار داشتن اطلاعات بیشتر فقط کافی است با ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
اسکرول به بالا
Verified by MonsterInsights